Tempomat - problemy i ich rozwiązania


Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.auto.com.pl Strona Główna -> Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
treciox

Stały Bywalec
Stały Bywalec


Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 131
Skąd jesteś (miejscowość/region): Gdańsk
Posiadane auto: Volkswagen Touran Trendline 2.0 TDI 2005/06
Piwa: 1/5
PostWysłany: Pon 01 Lis 2010, 23:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki serdeczne za zdjęcie - jednak niektóre "naprawy" nie są tak straszne jak się wydaje Smile

więc rozebrałem manetkę, u mnie wygląda ciut inaczej ponieważ nie mam tej białej kostki tylko przewody wlutowane bezpośrednio w płytkę - przeczyściłem wszystkie styki i niestety nadal nie działa. Zdiagnozowałem jednak prawdopodobną przyczynę problemu - spośród tych pięciu przewodów jeden (biały) jest luźny (oderwany) ale niestety z drugiego końca czyli tego w kolumnie kierownicy.
Proszę o informację czy to może być przyczyna nie włączającego się tempomatu? oraz czy rozebranie obudowy kolumny i ewentualny dostęp do miejsca gdzie ten przewód powinien być przylutowany jest w zasięgu samodzielnych możliwości a stopień skomplikowania jest podobny jak rozebranie manetki? Smile
Czy lepiej nie ryzykować i nie bawić się w samodzielne rozbieranie kolumny kierownicy?
_________________
Touran 2.0 TDI 140KM 103KW BKD 2005/2006
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość gadu-gadu Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
wojti12

Stały Bywalec
Stały Bywalec


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 105
Skąd jesteś (miejscowość/region): Warszawa
Posiadane auto: Seat Alhambra 2011, 2.0TDI
Piwa: 1/0
PostWysłany: Wto 02 Lis 2010, 10:30    Temat postu: Re: Tempomat Odpowiedz z cytatem

Sigan napisał:
Jeśli to komuś pomoże to opiszę mój problem z tempomatem, który już rozwiązałem.
Problemem było samoczynne wyłączanie lub nie możność włączenia tempomatu (kontr. nie zapalała się). Wyłączanie polegało na tym, że kontrolka się świeciła, lecz nie można było ustalić prędkości jazdy (na żaden przycisk manetki nie reagował samochód).
Dlatego zajrzałem do manetki: przeczyściłem styki i dogiołem znajdujące się tam miedziane blaszki.
Od tej pory tempomat działa bez problemu, naprawa kilka minut przy pomocy wkrętaka (cienkiego)!
Mogę zrobić zdjęcia zatrzasków manetki, jeśli komuś potrzeba.
Pozdrawiam.


hej czy mozesz doprecyzowac ktore blaszki doginales? te w bialej kostce?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Sigan

Debiutant
Debiutant


Dołączył: 19 Wrz 2010
Posty: 48
Skąd jesteś (miejscowość/region): Lapua
Posiadane auto: VW Touran 1,9TDI 2006
Piwa: 3/7
PostWysłany: Wto 02 Lis 2010, 16:42    Temat postu: Tempomat Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy lepiej nie ryzykować i nie bawić się w samodzielne rozbieranie kolumny kierownicy?


Przyglądałem się zdjęciu i u mnie też jest pięć kabelków, więc jeśli u Ciebie któryś jest luźny może to być przyczyną.
Kierownicę zdejmowałem raz w Golfie III i wiem, że trzeba tam użyć ściągacza lub trochę kombinować z przecinakiem aby zdjąć zaciśniętą tulejkę. Ustawiać na znakach aby kierownica nie była potem skręcona przy prostych kołach itd... Ale roboty nie ma dużo ( około godziny ).
Chyba, że w Touranie wymyślili specjalny klucz...?!

Cytat:
hej czy mozesz doprecyzowac ktore blaszki doginales? te w bialej kostce?


Ja podgiołem te miedziane suwające się po graficie. U mnie są one pod zieloną płytką. A swoją drogą te w kostce też możesz spróbować lub spryskać je jakimś specyfikiem do elektryki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
s_tomcio

Debiutant
Debiutant


Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 37
Skąd jesteś (miejscowość/region): Berlin
Posiadane auto: VW Touran 2004, 2.0 TDI, 136 KM
Piwa: 0/8
PostWysłany: Wto 02 Lis 2010, 20:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy tylko te styki przy kostce (białej) trzeba przeczyścić? Czy coś jeszcze trzeba poodginać? Muszę odłączać akumulator, czy wystarczy, że nie włożę kluczyka?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Sigan

Debiutant
Debiutant


Dołączył: 19 Wrz 2010
Posty: 48
Skąd jesteś (miejscowość/region): Lapua
Posiadane auto: VW Touran 1,9TDI 2006
Piwa: 3/7
PostWysłany: Sro 03 Lis 2010, 17:10    Temat postu: Tempomat Odpowiedz z cytatem

nic się nie stanie jak będziesz rozpinał kostkę z kluczykiem czy bez, akumulator też może być podpięty.

Jeśli chodzi o podginanie blaszek to uważam że najważniejsze są te od załączania tempomatu. Jak odkręcisz te dwa wkręty z zielonej płytki, dostaniesz się do przełącznika który do tego służy.
Tam też są miedziane blaszki!!!

Nie bójcie się sami pomyśleć i zajrzeć tu czy tam np. można przejrzeć ścieżki na płytce lub poprawić na niej niektóre luty...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości) Wystawiono 1 piw(a)
Reklama








Wysłany: Sro 03 Lis 2010, 17:10    Temat postu: reklama

Powrót do góry
s_tomcio

Debiutant
Debiutant


Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 37
Skąd jesteś (miejscowość/region): Berlin
Posiadane auto: VW Touran 2004, 2.0 TDI, 136 KM
Piwa: 0/8
PostWysłany: Nie 21 Lis 2010, 08:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj zebrałem się w sobie i rozebrałem manetkę. Faktycznie u mnie nie jest tak ja na zdjęciach, tylko tak jak ktoś pisał o kabelkach wlutowanych bezpośrednio w płytkę.

Otworzyłem obudowę, idzie bardzo łatwo. Nie trzeba dużo siły, oczywiście należy uważać aby tego nie rozerwać.

Jak już wyjąłem tą kostkę to obejżałem kabelki. U mnie było ok.

Następnie odkręciłem te dwie śrubki (oczywiście z duszą na ramieniu, bo bałem się, że coś wypadnie. Nic takiego się jednak nie stało, nie ma tam żadnych sprężynek).

W środku są 4 blaszki, które przesuwają się po stykach. Prawdopodobnie to właśnie nie stykało. Trochę je odgiąłem.

Złożyłem całość.

Jeździłem tylko 15 min, wszystko działało bez problemu.

Nie jestem jakiś tam spec, ale po Twoich radach Sigan jakoś się udało.

Dziękuję za rady, dam znać czy po tygodniu też będzie działać.

Masz u mnie piwo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
dawid911

Debiutant
Debiutant


Dołączył: 19 Wrz 2010
Posty: 20
Skąd jesteś (miejscowość/region): nowy sacz
Posiadane auto: vw touran 1,9tdi 2003
Piwa: 1/7
PostWysłany: Czw 25 Lis 2010, 18:50    Temat postu: tempomat Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich urzytkownikow Cool Posiadam tourana Very Happy tdi 2003 wersia basic Sad zamontowalem manetke z tempomatem i chcialbym aktywowac ale moj vag908 jest po angielsku i
ktos moze mi pomoc. Jeszcze jedno pytanko czy potrzebuje dodatkowy kabelek w wiazce Question Wszystkie posty mile widziane
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Turanek

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość/region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
PostWysłany: Pią 26 Lis 2010, 00:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Touranch przewód między sterownikiem silnika a sterownikiem kolumny kierownicy powinien zasadniczo być położony fabrycznie.
Jeśli masz Basic'a to musisz jeszcze wymienić sterownik kolumny kierownicy na taki , który obsługuje tempomat i komp MFA - sama manetka nie wystarczy.
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
dawid911

Debiutant
Debiutant


Dołączył: 19 Wrz 2010
Posty: 20
Skąd jesteś (miejscowość/region): nowy sacz
Posiadane auto: vw touran 1,9tdi 2003
Piwa: 1/7
PostWysłany: Pią 26 Lis 2010, 15:51    Temat postu: tempomat Odpowiedz z cytatem

Turanek wielkie dzieki Exclamation A moze wie ktos jaki symbol powinien miec ten sterownik Question Bo patrzylem na allegro i tam jest ich sporo.Czy chodzi o komputer sterownik czy sterownik komfortu czy sterownik kierownicy Question
Najlepiej jak ktos zna kod pozdrawiam Cool
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
dawid911

Debiutant
Debiutant


Dołączył: 19 Wrz 2010
Posty: 20
Skąd jesteś (miejscowość/region): nowy sacz
Posiadane auto: vw touran 1,9tdi 2003
Piwa: 1/7
PostWysłany: Sob 27 Lis 2010, 11:58    Temat postu: tempomat Odpowiedz z cytatem

Turanek a czy ty jestes pewien na 100% ze musze wymienic ten sterownik Question bo dzwonilem do serwisu vw i powiedzieli ze wystarczy zmienic manetke i pod kompa go. Noi oczywiscie mowilem ze to wersia basic.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
jeffik

Dyskutant
Dyskutant


Dołączył: 29 Cze 2009
Posty: 94
Skąd jesteś (miejscowość/region): Augustów
Posiadane auto: VW Touran 1.9 TDI AVQ 2003
Piwa: 3/11
PostWysłany: Sob 27 Lis 2010, 17:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

@dawid911 na 100% musisz wymienić sterownik oraz manetkę. przewód do silnika powinien być fabrycznie. Obecnie masz na pewno zainstalowany sterownik 1K0953549 i wymieniasz go na 1K0953549A. Przerabiałem to u siebie przy okazji wymiany zegarów na pełny FIS. Ja również posiadam Tourana z 2003r 1.9 TDI Basis.

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości) Wystawiono 1 piw(a)
Turanek

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość/region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
PostWysłany: Sob 27 Lis 2010, 17:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@dawid911
W październiku 2004 roku (czyli model roku'05) VW wprowadził zamiast wersji Basic nową nazwę Conceptline. Wraz z tym standardowo pojawił się tempomat i komputer MFA (mały). Ponieważ masz rocznik'03 na pewno masz podstawowy sterownik bez obsługi powyższych.
Wiem to, bo u siebie, w czarnuchu dokładałem tempomat. Przy okazji zmieniłem czujnik kąta i taśmę na nową wersję.
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości) Wystawiono 1 piw(a)
Spacewalker
Moderator

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 28 Lis 2008
Posty: 1514
Skąd jesteś (miejscowość/region): EU
Posiadane auto: Touran 2.0 TDi DSG High line
Piwa: 79/2
PostWysłany: Sob 27 Lis 2010, 18:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawdz czy sterownik przyjmie kodowanie na tempomat, albo zczytaj cały jego Nr i bedzie wiadomo co obsługuje. Mam do sprzedania sterownik pod tempomant i komputer pokładowy do twojego touran.
_________________
Nie udzielam porad na PW.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość gadu-gadu Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości) Wystawiono 1 piw(a)
dawid911

Debiutant
Debiutant


Dołączył: 19 Wrz 2010
Posty: 20
Skąd jesteś (miejscowość/region): nowy sacz
Posiadane auto: vw touran 1,9tdi 2003
Piwa: 1/7
PostWysłany: Sob 27 Lis 2010, 22:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie: jeffik,Turanek,Spacewalker dziekuje bardzo za wasza pomoc i doceniam wasza wiedze Exclamation kazdemu stawiam piwko. Teraz juz mam rozjasniona sprawe Laughing Tak na marginesie,Spacewalker jaka cena tego zestawu Question Pozdrawiam i dziekuje Cool
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
wojti12

Stały Bywalec
Stały Bywalec


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 105
Skąd jesteś (miejscowość/region): Warszawa
Posiadane auto: Seat Alhambra 2011, 2.0TDI
Piwa: 1/0
PostWysłany: Pon 29 Lis 2010, 10:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja opisze swoja przygode
u mnie jak u wszystkich zacza przerywac dawno i w koncu przestal dzialac.

wczoraj rozebralem manetke (bardzo latwo sie otwiera).
jedyne co zrobilem to 5 razy wyjalem plytke z bialej kostki i wlozylem z powrotem
i po sprawie. juz dziala Very Happy

moze sie styki delikatnie utlenily. po takim przetarciu juz jest po sprawie

czas operacji - ok 2-3min Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.auto.com.pl Strona Główna -> Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 3 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group