elektryka - brak centralego i otwieranie szyby pasażenia

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.auto.com.pl Strona Główna -> Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
brovn

Debiutant
Debiutant


Dołączył: 22 Sty 2016
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość/region): retona.ayz.pl
Posiadane auto: Kia Retona 2.0TD '99
Piwa: 0/2
PostWysłany: Sro 25 Lip 2018, 22:03    Temat postu: elektryka - brak centralego i otwieranie szyby pasażenia Odpowiedz z cytatem

Witam,
na wstępie wyjaśnię że rzecz dotyczy Kia Retona ale z racji tego że to to samo co Sportage I to zapytam tutaj.
Jakiś czas temu straciłem możliwość otwierania szyby pasażera i przestał działać centralny w drzwiach pasażera i tylnej klapie. Rozebrałem drzwi i próbowałem dociec co jest na rzeczy. Silniczek otwierania okna coś tam sobie ledwo buczy jak się naciśnie otwieranie. Czy wie ktoś może jak to jest zasilane, jest jakiś przekaźnik ?
Dodatkowo w mojej Retonie jest jakaś zielona kontrolka - zielony LED przy ustawieniu wysokości świateł mijania. Wygląda to na jakąś samoróbkę ale odkąd mam problem z powyższym kontrolka stale się świeci. Nawet po zgaszeniu silnika, wyjęciu kluczyka itd, dopiero odpięcie akumulatora ją gasi.
Ma ktoś jakiś pomysł gdzie szukać przyczyny tych zachowań?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Grzybeq

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 04 Maj 2011
Posty: 1607
Skąd jesteś (miejscowość/region): Lubelskie <-> Kujawsko-pomorskie
Posiadane auto: Kia Sportage 2.0 DOHC 1999 ver coś pomiędzy I a II
Piwa: 90/7
PostWysłany: Czw 26 Lip 2018, 21:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W dziale manuale jest instrukcja jak pobrać schemat. Co do schematu - z tego co się orientuję, to potencjometr ma zasilanie z obwodu świateł mijania ( regulacja) oraz ze świateł pozycyjnych - podświetlanie.

W kwestii zamykania drzwi - w Sportage jest moduł sterujący siłownikami, natomiast silniki szyb są sterowane bezpośrednio przez wyłączniki.

Co do silnika - zdejmij linke z szyby i zobacz jak wtedy będzie działał bez obciązenia. Jeśli szyba nie była używana to potem są z tym problemy, które u mnie skończyły się wymianą silnika.

Pozdrawiam!
_________________
˙zsıʍoɯ ɯʎzɔ o \'ɐıɔǝɾod zsɐɯ ǝıu ıʞodop \'ǝʇsoɹd ʇsǝɾ oʞʇsʎzsʍ
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość gadu-gadu skype status Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Silwer

Przyjaciel Portalu
Przyjaciel Portalu


Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 487
Skąd jesteś (miejscowość/region): Łódzkie
Posiadane auto: A4 B6 1.8t quattro avant
Piwa: 25/1
PostWysłany: Pią 27 Lip 2018, 19:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie szybkość zamykania/otwierania szyb znacznie się zwiększyła, kiedy rozebrałem przełącznik w drzwiach kierowcy i wyczyściłem styki. Były mocno wypalone, aż okopcone.
_________________
Trabant 601 84\\\'
A4 B6 1.8t quattro Avant 03\\\'
SHL M11 63\\\'
A4 B6 1.8t Avant 01\\\'
Nie pytaj mnie-czy można, zapytaj siebie-czy warto? Bo można wszystko, ale nie wszystko warto...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
brovn

Debiutant
Debiutant


Dołączył: 22 Sty 2016
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość/region): retona.ayz.pl
Posiadane auto: Kia Retona 2.0TD '99
Piwa: 0/2
PostWysłany: Pon 13 Sie 2018, 22:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowni, chyba źle to opisałem.
W mojej Retonie zielony LED jest obok miejsca gdzie reguluje się wysokość świateł, jednak jest to coś zupełnie odrębnego. W sumie nie mam pojęcia z czym to jest związane. Poprostu mam jakiś zielony led który jakieś 2 miesiące temu zaczął się świecić i świeci się stale, z kluczykiem, bez, nie ważne - gaśnie dopiero po zdjęciu klemy z aku.
W tym samym czasie zauważyłem że przestały działać siłowniki centralnego w drzwiach pasażera i tylnych klapy oraz wysiadła szyba pasażera - w sensie podnoszenia/opuszczania i to zarówno sterując w drzwiach pasażera jak i z drzwi kierowcy.
Zastanawiam się dlatego co jest grane. Myślałem że może masy nie ma, ale to chyba nie to.
Nie wiem co to za zielony LED i co on sygnalizuje - wcześniej potrafił się błyskać w trakcie włączania kierunkowskazów i awaryjnych, ale retona ma normalnie te wskaźniki na desce więc nie wiem co to za cudo. Ma ktoś jakiś pomysł, doświadczenia?
_________________
http://retona.ayz.pl/ - moja strona o Retonie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Grzybeq

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 04 Maj 2011
Posty: 1607
Skąd jesteś (miejscowość/region): Lubelskie <-> Kujawsko-pomorskie
Posiadane auto: Kia Sportage 2.0 DOHC 1999 ver coś pomiędzy I a II
Piwa: 90/7
PostWysłany: Pon 13 Sie 2018, 23:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz może hak?
Czasami takie wynalazki spotykałem przy instalacjach - potwierdzało to pracę żarówek w przyczepce, ale najbezpieczniej będzie jak sprawdzisz po kablach gdzie to leci.

Sprawdzałeś bezpiecznik od siłowników szyb?

Pozdrawiam!
_________________
˙zsıʍoɯ ɯʎzɔ o \'ɐıɔǝɾod zsɐɯ ǝıu ıʞodop \'ǝʇsoɹd ʇsǝɾ oʞʇsʎzsʍ
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość gadu-gadu skype status Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Reklama








Wysłany: Pon 13 Sie 2018, 23:19    Temat postu: reklama

Powrót do góry
brovn

Debiutant
Debiutant


Dołączył: 22 Sty 2016
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość/region): retona.ayz.pl
Posiadane auto: Kia Retona 2.0TD '99
Piwa: 0/2
PostWysłany: Pią 17 Sie 2018, 15:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hak mam. Podłączyłem ostatnio przyczepkę i sprawdziłem, żadna choinka się nie robi - wydaje się być ok. Żeby sprawdzić gdzie idzie przewód do tej kontrolki będę musiał wybebeszyć połowe dechy bo gdzieś z wiązka to leci.
Bezpieczniki sprawdzałem chyba wszystkie, bo te przy nogach kierowcy i pod maską.
Zasadniczo problem z tą dziwną kontrolką - dioda LED która świeci się stale, centralnym i szyba pasażera pojawił się w tym samym czasie. Tak się zastanawiam w jaki sposób odbywa się sterowanie samymi siłownikami w drzwiach pasażrera i tylnej klapy.
Pierwotnie moja kia retona miała to wykonane tak że kluczykiem w drzwiach od kierowcy zmienia się wyłącznie stan (jest jakiś przełącznik elektryczny) a siłowniki są tylko w drzwiach pasażera i tylnej klapie. Ja dołożyłem osobno alarm z centralką ale to tylko tyle że do cięgła w drzwiach kierowcy dołożyłem siłownik. Zakładam że musi być jakiś sterownik do tych siłowników orginalnych? Może tam coś padło? Może poprzez ten sam układ idzie sterowanie szybą pasażera? Ma ktoś taką wiedzę?
_________________
http://retona.ayz.pl/ - moja strona o Retonie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.auto.com.pl Strona Główna -> Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group