Jaki olej silnikowy wlać?


Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.auto.com.pl Strona Główna -> Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SignumPL

Debiutant
Debiutant


Dołączył: 25 Lis 2016
Posty: 18
Skąd jesteś (miejscowość/region): Kraków
Posiadane auto: Honda Jazz 1.4 (2003)
Piwa: 0/2
PostWysłany: Nie 09 Kwi 2017, 11:45    Temat postu: Jaki olej silnikowy wlać? Odpowiedz z cytatem

Witam. Jutro wymieniam olej silnikowy w swojej Hondzie z 2003 roku. AUto było sprowadzone i niestety nie ma pod maską żadnej nalepki z informacją jaki olej jest teraz wlany... Przebieg to 130k. Jaki olej by się nadawał? Myślałem o 10W40 ale pewności nie mam. Z góry dzięki za pomoc
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
jacks

Stały Bywalec
Stały Bywalec


Dołączył: 03 Mar 2011
Posty: 114
Skąd jesteś (miejscowość/region): Ełk - Mazury
Posiadane auto: Honda Jazz 1.2 2005r.
Piwa: 6/3
PostWysłany: Nie 09 Kwi 2017, 18:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Honda zaleca 0w20, 0w30 ostatecznie 5w30 z racji ciasno spasowanych podzespolow silnika, pozatym szybkie smarowanie silnika na starcie to podstawa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
sstar

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 17 Maj 2013
Posty: 1047
Skąd jesteś (miejscowość/region): Łódź/Wrocław
Posiadane auto: Honda Jazz II 2005 1.4 182k [Aral 10W40, Mobil 5W50, Amsoil 0W30, Millers CFS 0W20, Millers XF 0W20, Millers CFS 0W20]; Hyundai Tucson 2.0 CRDI
Piwa: 5/0
PostWysłany: Nie 09 Kwi 2017, 19:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W ramach softowego przejścia może Mobil 5W50 Peak Life?
Ew. Shella koledzy polecąWink
_________________
SstarWines
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
kedlaw07

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość/region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
PostWysłany: Nie 09 Kwi 2017, 21:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

SignumPL tak długo na forum już jesteś a nie znalazłeś:

( Honda Jazz ) Honda Jazz 1.4 (2005) jaki olej wlać?
http://honda.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=26772
( Honda Jazz ) Proszę o pilną odpowiedź - olej do 1.4 i-VTEC kupiony
http://honda.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=255501
( Honda Jazz ) Honda Jazz - zużycie oleju
http://honda.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=254288
i wiele innych.

Natomiast polecam Shell Helix Ultra Extra 5w30, a podczas kolejnej wymiany przejście w dół np 0W20.
Pamiętaj o dobrym filtrze, od niego też wiele zleży. Za oryginał zapłacisz 40 zł, a zamienniki Question
Ceny chyba porównywalne.
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
SignumPL

Debiutant
Debiutant


Dołączył: 25 Lis 2016
Posty: 18
Skąd jesteś (miejscowość/region): Kraków
Posiadane auto: Honda Jazz 1.4 (2003)
Piwa: 0/2
PostWysłany: Pon 10 Kwi 2017, 08:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@kedlaw07 czytalem te tematy, ale bylem pewien ze wybor oleju to bardziej indywidualna sprawa i zalezy od wieku i przebiegu auta, zwlaszcza w sytuacji kiedy nie wiadomo jaki olej jest zalany teraz. Tak mi sie wydawalo przynajmniej. W kazdym razie wybralem 5w30 shella, moze nie zniszcze silnika..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Reklama








Wysłany: Pon 10 Kwi 2017, 08:53    Temat postu: reklama

Powrót do góry
kedlaw07

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość/region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
PostWysłany: Pon 10 Kwi 2017, 09:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

SignumPL napisał:
@kedlaw07 czytalem te tematy, ale bylem pewien ze wybor oleju to bardziej indywidualna sprawa i zalezy od wieku i przebiegu auta, zwlaszcza w sytuacji kiedy nie wiadomo jaki olej jest zalany teraz.
Idąc tą drogą to taki pan Henio, zalałby Ci co najmniej półsyntetykiem lub mineralnym. Zwłaszcza, że takie mają utwierdzone poglądy.
Są po prostu nie reformowalni, w szczególności ci od tych jeżdżących VW w tdi.

Dla nich 10W60 to mineralny i ich nie przekonasz, no może jak pokażesz etykietę. Natomiast mówiąc o 0W20 jako mineralnym to będą Cię wyśmiewać, pomimo też że honda takowy też produkuje i zalewa nim samochody. Jednak jeżeli pokażesz znów etykietę to będą się dziwić i dopiero uwierzą.
Zauważ też, że ludzie robią bardzo duże przebiegi na olejach syntetycznych. Robią też płukanki i silnikowi nic się nie dzieje.

Cytat:
Tak mi sie wydawalo przynajmniej. W kazdym razie wybralem 5w30 shella, moze nie zniszcze silnika..
To się cieszę, że przeczytałeś te tematy.
Na forum jest ich całe mnóstwo, nie skłamię jak napiszę że około 20 wątków.
Wybierając taki olej który podałeś na pewno silnika nie zepsujesz.
Za rok po wymianie jak będziesz powoli przechodził na inne oleje zobaczysz różnicę w pracy silnika.
Oczywiście nie od razu, jednak powoli i stopniowo.
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
jw dopiewo

Dyskutant
Dyskutant


Dołączył: 10 Wrz 2015
Posty: 56
Skąd jesteś (miejscowość/region): mazowsze
Posiadane auto: honda 2 crv 2006
Piwa: 1/1
PostWysłany: Pon 10 Kwi 2017, 20:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tylko 5W40 dobrej firmy nie słuchaj oszołomów typu 0W20 LUB 5W30 nadaje się gdzie temp. jest niska tylko do rozruchu -10
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Sylpete

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 27 Sie 2012
Posty: 805
Skąd jesteś (miejscowość/region): K-Pax
Posiadane auto: Honda Jazz GD1 1.4 i-DSI 2005r.
Piwa: 41/8
PostWysłany: Pon 10 Kwi 2017, 21:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jw dopiewo napisał:
tylko 5W40 dobrej firmy nie słuchaj oszołomów typu 0W20 LUB 5W30 nadaje się gdzie temp. jest niska tylko do rozruchu -10

...i pewnie najlepiej Castrola, co? Very Happy

BTW, te "oszołomy", co polecają 0W20 - 5W30 opierają się na zaleceniach konstruktorów silnika. Ale kto ich by słuchał...

Kolejny wyznawca filozofii "ja tak robię więc na pewno jest dobrze".
_________________
man feed machine, machine feed man
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
jacks

Stały Bywalec
Stały Bywalec


Dołączył: 03 Mar 2011
Posty: 114
Skąd jesteś (miejscowość/region): Ełk - Mazury
Posiadane auto: Honda Jazz 1.2 2005r.
Piwa: 6/3
PostWysłany: Pon 10 Kwi 2017, 23:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mowienie ze olej 0W... odpowiada tylko i wyłącznie za szybszy rozruch w niskich temp to jakieś nieporozumienie, najpierw trzeba umieć czytać charakterystykę danych olejów i wyciągać z nich wnioski, nawet zwykły polski specol bije na głowę takie przereklamowane gówno jak castrol i inne podobne... i jest o połowę tańszy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
kedlaw07

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość/region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
PostWysłany: Wto 11 Kwi 2017, 08:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jacks napisał:
mowienie ze olej 0W... odpowiada tylko i wyłącznie za szybszy rozruch w niskich temp to jakieś nieporozumienie,
To do szybszego rozruch u w zimie nalezy stosować taki 20W/X. Gdzie X to zadana liczba
Cytat:
najpierw trzeba umieć czytać charakterystykę danych olejów i wyciągać z nich wnioski,
Czytałeś kiedyś charakterystykę takiego oleju Question
Cytat:

nawet zwykły polski specol bije na głowę takie przereklamowane gówno jak castrol i inne podobne... i jest o połowę tańszy
W takim razie poproszę specyfikację i wyjaśnienie.

Szkoda tylko, że kolega nie przerobił innych wątków z forum. Być może odrobiłby zadanie domowe polegające na sprawdzeniu różnicy pomiędzy danymi olejami.

Najłatwiej jest napisać coś co nie żadnego pokrycia w rzeczywistości.
Przypomina mi to takie powiedzenie:
Cytat:
Jeżeli nie masz argumentów to krzycz, wtedy będzie trudno ci zagłuszyć i dla świętego spokoju ci odpuszczą.


PS. Tak długo na forum jesteś, a nie wiesz o co chodzi z tymi olejami. Tyle razy było to przerabiane.
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
-Miles-

Przyjaciel Portalu
Przyjaciel Portalu


Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 308
Skąd jesteś (miejscowość/region): Wrocław
Posiadane auto: Honda Civic Tourer FL 2015
Piwa: 7/7
PostWysłany: Wto 11 Kwi 2017, 13:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do 14-letniego samochodu z nieznaną historią olejową sprowadzonego z kraju, gdzie nagminnie do Hond leją 10w40, bałbym się zalać na początek coś "cieńszego" niż 5w40. Jak za rok będzie wszystko ok, to zmieniłbym wtedy na 5w30, ale to pod warunkiem, że nie jeździłbym dużo po autostradach i nie używałbym obrotów pow 4 tys. Przy kolejnych zmianach oleju, niżej już bym dalej nie schodził.

A same zalecenia producenta są mocno elastyczne. Tabela wskazuje zakres od 0w20 do 10w40 w zależności od strefy klimatycznej. U nas w umiarkowanej - dobrze nadaje się uniwersalne 5w30.
Przy oleju 0w20 jest dopisek, że jest zalecany, ale taka adnotacja tyczy się tylko rynku UE. W inst na USA czy np. Turcję już tego zalecenia nie ma, chociaż silniki te same. Dziwne? Raczej nie. Rynek UE ma obostrzenia dotyczące norm emisji spalin i z takim olejem łatwiej je na papierze osiągnąć. Przy oleju 0w20 jest wyraźnie dopisane, że powstał on z myślą o OBNIŻENIU SPALANIA i OCHRONIE ŚRODOWISKA. Nie ma tam nic, że powstał by jak najlepiej chronić silnik. Mając więc taki wybór, wybieram ochronę silnika i leję do swojej Hondy, którą znam 5w30.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
kedlaw07

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość/region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
PostWysłany: Wto 11 Kwi 2017, 13:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nigdzie kolega SignumPL nie napisał, że ma zalane 10W40. Stwierdził, że nie wie co obecnie ma wlane do silnika.
Dlatego poleciłem mu 5W30 Shella.

Oprócz tego może jeszcze pokusić się o płukankę i wtedy wyleci cały syf z silnika. Tylko proszę nie pisz mi że się rozszczelni.

Ja w swoim 10-letnim od 5 ciu lat leję 0W20 i żadnych problemów nie mam.

Co masz na myśli pisząc, o tych autostradach i wysokich obrotach rzędu 4. tys ?
Myślę, że jak będzie wyprzedzał to tak mu pokarze obrotomierz Laughing
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
-Miles-

Przyjaciel Portalu
Przyjaciel Portalu


Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 308
Skąd jesteś (miejscowość/region): Wrocław
Posiadane auto: Honda Civic Tourer FL 2015
Piwa: 7/7
PostWysłany: Wto 11 Kwi 2017, 13:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I ja nie napisałem, że na 100% ma 10w40, ale jest tego duże prawdopodobieństwo. W Niemczech to odpowiedni olej na ich sposób eksploatacji, czyli długotrwałe jazdy po autostradach z dużymi prędkościami.
Przy dużych obrotach silnika, olej 0w20 silnika dobrze nie chroni.
Ty masz 0w20, ale zmieniasz biegi przy symbolicznych obrotach (ok 2 tys), przejeżdżasz b. krótkie odcinki na raz i robisz rocznie także symboliczne przebiegi. Także auto Ci wcześniej ulegnie biodegradacji, lub kompletnie się znudzi niż dobijesz do 200 tys km.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
kedlaw07

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość/region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
PostWysłany: Wto 11 Kwi 2017, 14:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

-Miles- napisał:
I ja nie napisałem, że na 100% ma 10w40, ale jest tego duże prawdopodobieństwo. W Niemczech to odpowiedni olej na ich sposób eksploatacji, czyli długotrwałe jazdy po autostradach z dużymi prędkościami.
Nie wiem czy to jest prawidłowa eksploatacja jazza z takim olejem. Osobiście bym się z tym nie zgodził.
Jednak mam, którzy twierdzą że co niemieckie to the best. Może mieć dziury w nadwoziu to i tak nie przekonasz.
Cytat:
Przy dużych obrotach silnika, olej 0w20 silnika dobrze nie chroni.
A co mają wspólnego obroty z olejem, jeżeli jest on dobry Question
Cytat:
Ty masz 0w20, ale zmieniasz biegi przy symbolicznych obrotach (ok 2 tys), przejeżdżasz b. krótkie odcinki na raz i robisz rocznie także symboliczne przebiegi.
Wiesz, przy tych obrotach to moja młoda zmienia biegi oraz dzieciak, bo tak go nauczono na kursie (ecodriving - napisałem w innym temacie).
Natomiast ja tak przy 2,5 obr i czasami 2,7 obr.
Owszem masz rację, bo z racji moich przebiegów często zmiana wychodziła po 1 roku, gdy miałem przejechane 9,5tys. km. Teraz gdy dzieciak śmiga to zmiana wyjdzie za około 3 miesiące. A olej ostatnio zmieniałem w listopadzie.
Tak, więc moja zasada co 10 tys. km lub rok zostanie zachwiana na rzecz częstych przebiegów Wink
Cytat:

Także auto Ci wcześniej ulegnie biodegradacji, lub kompletnie się znudzi niż dobijesz do 200 tys km.

Jazzik mi się chyba nie znudzi.
Ma już 10 lat i z niego powoli zrobię auto dożywotnie. Wink
W takim roczniku, oraz z takim przebiegiem i tak zadbane to się nie opłaca go sprzedawać.

PS. Ma tyle lat co uszaty z ogonem.
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Sylpete

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 27 Sie 2012
Posty: 805
Skąd jesteś (miejscowość/region): K-Pax
Posiadane auto: Honda Jazz GD1 1.4 i-DSI 2005r.
Piwa: 41/8
PostWysłany: Wto 11 Kwi 2017, 17:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Już nie chce mi się dywagować nad 0W20 bo było to już pyerdylion razy.
Tylko jedna uwaga:
-Miles- napisał:
(...) Przy oleju 0w20 jest dopisek, że jest zalecany, ale taka adnotacja tyczy się tylko rynku UE. W inst na USA czy np. Turcję już tego zalecenia nie ma, chociaż silniki te same. Dziwne? Raczej nie.

Akurat w USA i Kanadzie większość pojazdów "cywilnych" z ostatnich 15 lat produkcji amerykańskiej i japońskiej jeździ na olejach lekkobieżnych - 0W20/5W20/0W30/5W30. Jak znajdzie się odstępstwo od reguły to dotyczy z reguły aut europejskich.
I praktycznie wszystkie Hondy i Acury (pomijając specyficzne konstrukcje typu 2.3 Turbo - ten ma własną specyfikację) jeżdżą na 0W20 lub 5W20. Niezależnie czy dotyczy to Alaski, Miami czy Texasu. I tamtejsi kierowcy robią bezproblemowo zdecydowanie większe przebiegi niż przeciętny kierowca w EU, niejednokrotnie przy jednoczesnej mniejszej trosce o auto. Nie kombinują za to z własną interpretacją zapisów producenta tylko leją co jest napisane na korku wlewu oleju. A jest właśnie - pomijając specyficzne konstrukcje - 0W20 (w nowszych) lub 5W20 (w trochę starszych modelach, w momencie ich debiutu 0W20 nie występowały jeszcze tak powszechnie).
Tyle tytułem sprostowania.

Aha, 10W40 jest zalewany nie dlatego, że dobrze chroni silnik (wg tych założeń 5W40 robiłby to samo) tylko z powodu ceny - to z reguły najtańsze, marne jakościowo badziewie, produkowane przez tysiąc firm i dostępne w byle dyskoncie.

I jeszcze jedno: kedlaw07, nie wiem jak cel miala Twoja polemika z jacksem ale on ma rację. I proszę, nie żądaj jakichś specyfikacji olejów do porównań, bo to jedynie parę kliknięć w necie i wszystko masz podane na tacy. Przecież potrafisz.

Pzdr.
_________________
man feed machine, machine feed man
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.auto.com.pl Strona Główna -> Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group