przejście z wolnych obrotów na wyzsze

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.auto.com.pl Strona Główna -> Silnik iskrowy-układ zapłonowy-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
amrioxq

Debiutant
Debiutant


Dołączył: 04 Lis 2011
Posty: 19
Skąd jesteś (miejscowość/region): ZACHODNIOPOMORSKIE
Posiadane auto: FIAT ALBEA 1.2 16V R2003
Piwa: 0/0
PostWysłany: Pon 16 Gru 2013, 13:33    Temat postu: przejście z wolnych obrotów na wyzsze Odpowiedz z cytatem

Witam forumowiczów.
Problem jest następujący; fiat albea 1.2 16v nie przechodzi z wolnych obrotów silnika na wyższe w sposób płynny.
Silnik pracuje poprawnie, po uruchomieniu ma ok 1100 obr/min, p chwili spadają na 900, a po rozgrzaniu na jakieś 750.
Silnik rusza bez gazu , na biegach 1,2,3,4 utrzymuje obroty (bez gazu, na poziomie 1000).

Ale problem pojawia się kiedy przy rozgrzanym silniku chcę płynnie zwiększyć obroty. Pedał przyspieszenia wchodzi bez reakcji silnika, a potem nagle zryw : z 750 na 1250 a nawet 1500 obr/min.

Na forach doczytałem o kalibracji silnika krokowego, wiec trochę próbowałem "bawić" się załączaniem wentylatora. Ten akurat problem jest sprzed 2 lat i dotyczy kontrolki silnika - wtedy było dużo szukania i chyba winna była sonda lambda przed katalizatorem, ; zamieniłem sondy miejscami i problem chack zniknął.

A teraz tak - obroty się zrywają na wyższe, ale nie zawsze. Jak np wymuszę przez przekaźnik załączenie wentylatora chłodnicy, to przy następnym uruchomieniu silnika obroty przechodzą płynnie. Płynnie przechodzą tez kiedy przed uruchomieniem silnika ( ale to nie zawsze) kilkakrotnie poruszam stacyjką (kilkakrotne załączenie i wyłączenie)

Wentylator przy pracującym silniku załącza się przy 97 stC. - to wynik diagnostyki.

Co możne być na rzeczy, że wymuszone załączenie wentylatora (i to jest prawie zasada) stabilizują obroty silnika z wolnych na wyższe. Związek jakiś musi być, bo załączenie wentylatora w trakcie normalnej pracy silnika następuje poprzez centralkę silnika, a ta jak wiadomo odpowiada za właściwe działanie ukl wtryskowo zapłonowego, w tym silnika krokowego i przepustnicy. Może wymuszenie załączenia wentylatora daje centralce jakiś sygnał, że później inaczej ona steruje praca przepustnicy?

Może ktoś z forumowiczów pomoże rozwikłać zagadkę , może jakiś czujnik..... nie wiem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
amrioxq

Debiutant
Debiutant


Dołączył: 04 Lis 2011
Posty: 19
Skąd jesteś (miejscowość/region): ZACHODNIOPOMORSKIE
Posiadane auto: FIAT ALBEA 1.2 16V R2003
Piwa: 0/0
PostWysłany: Wto 13 Maj 2014, 19:04    Temat postu: przejście z wolnych obrotów na wyzsze Odpowiedz z cytatem

witam, widze brak odzewu na tema. Niemniej jednak powróce, do tematu, moze ktoś podejmie watek.
Owe przejscie z wolnuch obrotów na srednie nie dawalo mi spokoju, bylo irytujace. Znalazłem inna prawidlowośc. Silnik po uruchomieniu , czy to zimny czy nagrzany plynnie wchodzil na obroty do czasu.........nacisniecia sprzegla !

Pogrzebalem wiec przy czujniku sprzegła nad pedalem , okazal sie sprawny, ale kiedy odpiałem czujnik od przewodów to silnik ani rau nie zerwał. Natomiast podłączenie go w trakcie pracy ( pred uruchomieniem tez) i załaczenie powoduje że obroty zrywaja.

W czasie spoczynku sprzegła czujnik jest rozlaczony. Problem zrywania obrotow pojawial się przy jednorazowym naciśnieciu sprzegla (załaczeniu czujnika ) i trwał do ponownego uruchomienia silnika.

To troche tak jakby jego rozlacznie nie powodowalo zmian w przcy centralki.

Teraz kostka czujnika jest rozlaczona, silnik prawidlowo wchodzi na obroty, zobacze jak bedzie zachowywał sie na drodze.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.auto.com.pl Strona Główna -> Silnik iskrowy-układ zapłonowy-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group