Ogólnopolska Akcja nie tankuj paliwa przez jeden dzień


Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.auto.com.pl Strona Główna -> Polityka, sport, muzyka, czas wolny, zainteresowania, ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ar2r_w

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 18 Maj 2011
Posty: 500
Skąd jesteś (miejscowość/region): Kołobrzeg
Posiadane auto: renault scenic privilege 1,9dci 102hp 2001r, Astra II 1,6 16V 2000r 100hp
Piwa: 26/23
PostWysłany: Pią 27 Sty 2012, 22:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie już parę dni temu zwykły ON 5,89-5,93 więc kolego u Ciebie PROMOCJA Exclamation
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
archive_20

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 13039

Posiadane auto: Scenic 1,5 dCi 2005 101 KM
Piwa: 836/1024
PostWysłany: Pią 27 Sty 2012, 22:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a może to już obniżka po tym proteście Question
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
mustang1

Junior admin


Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 7756
Skąd jesteś (miejscowość/region): Wielkopolska
Posiadane auto: Jeep Wrangler rubicon
Piwa: 335/31
PostWysłany: Sob 28 Sty 2012, 09:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najgorsze jest to że obecne diesle nie strawią oranżady. Urzędasy o tym dobrze wiedzą i to powoduje sztuczną wygórowaną cenę. Produkt który cieszy się dużym popytem zawsze będzie drogi, takie są prawa ekonomii
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
ePaw

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 23 Lut 2010
Posty: 637
Skąd jesteś (miejscowość/region): Łódź
Posiadane auto: Palio HL 1,2 73KM 99 NoPb
Piwa: 31/32
PostWysłany: Nie 29 Sty 2012, 10:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj kupiłem popularną 95-tkę za 5,54 zł. Teraz w Polsce średnia jej cena, to 5,61zł/1 litr. I jeszcze ma wzrosnąć. Tym razem, powodem jest ograniczenie podaży ropy na rynku światowym. Iran, w odpowiedzi na nałożone embargo UE, chce zakręcić kurek w przyszłym tygodniu:
http://www.tvn24.pl/12692,1732708,0,1,mfw-ostrzega-ropa-moze-zdrozec-nawet-o-30-proc,wiadomosc.html
http://www.tvn24.pl/-1,1733008,0,1,iran-przechytrzy-ue-juz-chce-odciac-dostawy-ropy,wiadomosc.html
Wzrost o 30 $ za baryłkę, to wyższy koszt na poziomie ok. 141$, czyli wzrost ceny surowca u producenta (rafinerii) o 27%. Zatem mamy realną "szansę" na przebicie 7 zł w najbliższych...

Jakie znaczenie mają takie akcje? (poza politycznym): http://www.tvn24.pl/12690,1732965,0,1,jazda-w-zolwim-tempie--tankowanie-po-litrze-paliwa,wiadomosc.html
Rząd, ani samorządy, nie mają wpływu na zmniejszenie ceny ropy. To nie okres realnego socjalizmu. Tu, jeśli już, adresatem tych akcji powinna być UE, by zezwoliła na obniżkę akcyzy. Ale efekt obniżenia akcyzy na spadek makroekonomicznej presji wzrostu cen ropy byłby krótkoterminowy. Wysoki popyt na relatywnie "tanią" ropę (po obniżce akcyzy w krajach UE), przy ograniczonych rezerwach, oznacza wzrost cen rynkowych. Poza tym, utrata wpływów budżetowych z części podatku (przy niekorzystnej koniunkturze), to spore konsekwencje dla finansów publicznych, a więc dla społeczeństwa. Tak więc ucieczki nie ma...

...chyba że:
1. ropa z łupków,
2. alternatywne źródła energii, o czym było wyżej,
3. inne zmiany na rynkach światowych działające na obniżkę cen ropy (albo np. Iranowi nie będzie się "opłacało" zakręcać kurka),
4. no i oszczędności.


EDIT:
Straszenie Iranu:
Cytat:
Choć nie da się przewidzieć precyzyjnie cen ropy, wydaje się, że będziemy świadkami wzrostu ceny za baryłkę do 120-150 dolarów - powiedział wiceminister ropy Ahmad Qalebani.

http://www.tvn24.pl/-1,1733047,0,1,iran-ostrzega-barylka-ropy-za-150-dol,wiadomosc.html

Tak sobie myślę, że to tylko straszenie. Straciliby na tym ruchu bardzo. Ale to oznacza wzrost opłacalności pozyskiwania ropy z innych źródeł, np. z łupków w Polsce i przyśpieszy inwestycje, i wydobycie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
archive_20

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 13039

Posiadane auto: Scenic 1,5 dCi 2005 101 KM
Piwa: 836/1024
PostWysłany: Nie 29 Sty 2012, 22:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale ZTCW była już ropa po 180 $ za baryłkę i jakoś po 6 PLN nie była
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Reklama








Wysłany: Nie 29 Sty 2012, 22:11    Temat postu: reklama

Powrót do góry
archive_26
Moderator

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 28 Lis 2008
Posty: 3200

Posiadane auto: CC 700 1997r (od nowości) oraz Opel Corsa 1,2 lpg, 2005r.
Piwa: 224/104
PostWysłany: Pon 30 Sty 2012, 17:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ePaw napisał:


........ Poza tym, utrata wpływów budżetowych z części podatku (przy niekorzystnej koniunkturze), to spore konsekwencje dla finansów publicznych, a więc dla społeczeństwa. Tak więc ucieczki nie ma...

...chyba że:
...........................
2. alternatywne źródła energii, o czym było wyżej,
........................
4. no i oszczędności.


Taaaaaaak.
Ja też na alternatywnych źródłach chciałem zaoszczędzić. 3lata temu myślałem o założeniu na dachu 3-ch baterie słoneczne i co się okazało? że nie mogę. Mogę ale... należy to zgłosić do zakładu energetycznego i im sprzedać energie (chyba po 7 gr Kilowat) i ponownie ją kupić od nich , a na dodatek muszę się od tej energii opodatkować, ubezpieczyć i założyć firmę. No na tym zakończyło się moje oszczędzanie, Mogę sobie prywatnie założyć takie baterie ale do czasu kontroli z energetyki - dlaczego zużywam mniej prądu i masz ci babo placek i energię alternatywną. Mogę sobie tylko wodę grzać kolektorami, bo z tego nie muszę się przed nikim rozliczać, a może i wnet i to EMPEC opodatkuje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
ar2r_w

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 18 Maj 2011
Posty: 500
Skąd jesteś (miejscowość/region): Kołobrzeg
Posiadane auto: renault scenic privilege 1,9dci 102hp 2001r, Astra II 1,6 16V 2000r 100hp
Piwa: 26/23
PostWysłany: Pon 30 Sty 2012, 18:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest właśnie nasza kochana Polska. Pamiętam, była podobna sprawa u nas, pewien pasjonat postawił sobie na swojej posiadłości wiatrak, bardziej raczej jako hobby i z chęci zrobienia czegoś wyprzedzającego swoje czasy, bo energia (benzyna też) była tania, a o alternatywnych żródłach energii to się raczej słyszało jako o ciekawostce. I wiecie co? Urzędasy tak gościowi uprzykrzyli życie, że przez parę (paręnaście) lat może raz widziałem, żeby się kręcił. W końcu zniknął.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
ePaw

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 23 Lut 2010
Posty: 637
Skąd jesteś (miejscowość/region): Łódź
Posiadane auto: Palio HL 1,2 73KM 99 NoPb
Piwa: 31/32
PostWysłany: Pon 30 Sty 2012, 19:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest Polska właśnie. To jest obszar, w którym należy robić głośne akcje!

Nie wiem jak jest to rozwiązane w Polsce od strony prawnej i podatkowej - w tej chwili. Widziałem program w TV, jak jest w USA. Gość miał założone baterie słoneczne, które w dzień zasilały jego potrzeby domowe oraz dostarczały prąd do stacji energetycznej. W nocy korzystał z prądu z elektrowni. Rozliczenie było proste: w nocy licznik kręcił się w jedna stronę, w dzień - w drugą, cofał się.

Podejrzewam, że przy zbywaniu swojej słonecznej energii był mu naliczany (coś w rodzaju) VAT, podatki związane z koncesją, wszelkie koszty, co obniżało cenę sprzedawanej przez niego energii, a i tak opłacało mu się w to zainwestować.

W Polsce monopol na wytwarzanie energii ma Energetyka (kilka firm energetycznych). To oznacza, że monopolista nie tak łatwo dopuści do rynku rozdrobnionej konkurencji. Takie prawo Evil or Very Mad

Poza tym, wlewając do diesla olej jadalny jako paliwo, musimy zapłacić różnicę w podatkach VAT i akcyzy między olejem napędowym a olejem do celów kulinarnych. Niedawno widziałem w TV gościa, który chwalił się, że jeździ na wodę - własny pomysł (pewnie chodziło o wytwarzany wodór Question). Już wyobrażam sobie, jak do jego drzwi pukają inspektorzy podatkowi z naliczoną karą za zaniżony podatek.

mrarek napisał:
ale ZTCW była już ropa po 180 $ za baryłkę i jakoś po 6 PLN nie była

Do 2011 mieliśmy obniżona akcyzę (np. ON) w stosunku do podstawowej stawki w UE. Poza tym, wtedy był kurs 2,7 zł za 1$, a teraz jest 3,24.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
ar2r_w

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 18 Maj 2011
Posty: 500
Skąd jesteś (miejscowość/region): Kołobrzeg
Posiadane auto: renault scenic privilege 1,9dci 102hp 2001r, Astra II 1,6 16V 2000r 100hp
Piwa: 26/23
PostWysłany: Pon 30 Sty 2012, 21:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

HHO to nierentowny pomysł, co wcale nie znaczy, żeby gościowi nie dowalić domiaru Twisted Evil A co!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Radek73

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 4345
Skąd jesteś (miejscowość/region): Szczecin
Posiadane auto: Leon Sport 1,9 TDI 110 KM
Piwa: 149/6
PostWysłany: Wto 31 Sty 2012, 10:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stary szofer zaciekwiłeś mnie swoją wypowiedzią. Jak Ty chciałeś produkowac energię elektryczną kolektorem słonecznym?

Kolektory słoneczne najpowszechniej wykorzystywane są do:
podgrzewania wody użytkowej,
podgrzewanie wody basenowej,
wspomagania centralnego ogrzewania,
chłodzenia budynków,
ciepła technologicznego.

U mojej mamy na wsi już kilka osób ma założone kolektory słoneczne, i nawet dostali częściową refundację kosztów.

Takie przewałki z energetyką to słyszałem, że są ale przy prywatnych mini wiatrakach.

Wracając do paliwa to trzeba się pozbyc złudzeń na tańsze paliwo, nikt cen znacznie nie obniży, ani rząd, ani rafineria, ani ajent stacji.
- Obniżenie cen paliwa jest niemożliwe. Jesteśmy na minimalnych stawkach europejskich - grzmiał w miniony weekend wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, wysyłając jednocześnie do kierowców sygnał, że rząd chciałby im ulżyć, ale niestety nie może. Ale, jak sprawdził DGP, polscy politycy mają możliwość - choć niewielkiego, to jednak - obniżenia cen paliwa. I to bez naruszania unijnych minimów.
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
archive_20

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 13039

Posiadane auto: Scenic 1,5 dCi 2005 101 KM
Piwa: 836/1024
PostWysłany: Wto 31 Sty 2012, 18:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ar2r_w napisał:
pewien pasjonat postawił sobie na swojej posiadłości wiatrak

za produkcję energii trzeba zapłacić energetyce
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
archive_18

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 15058


Piwa: 1623/642
PostWysłany: Wto 31 Sty 2012, 18:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ar2r_w nawet sobie nie żartuj z HHO bo właśnie jestem na dobrej drodze do budowy generatora.
_________________
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
ar2r_w

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 18 Maj 2011
Posty: 500
Skąd jesteś (miejscowość/region): Kołobrzeg
Posiadane auto: renault scenic privilege 1,9dci 102hp 2001r, Astra II 1,6 16V 2000r 100hp
Piwa: 26/23
PostWysłany: Wto 31 Sty 2012, 20:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Życzę powodzenia, ale ja pozostanę jednak sceptycznie nastawiony Cool. Jestem chemikiem z wykształcenia, co prawda od dawna niepraktykującym jeśli chodzi o teorię, ale doświadczenia z elektrolizą wody pamiętam i co prawda nie używało się takich natężeń prądu, ale na efekty w postaci odrobiny gazu naprawdę trzeba było długo czekać. A nasz 1,9 tylko na wolnych obrotach w ciągu minuty "mieli" coś ponad tysiąc litrów powietrza. Więc wydaje mi się, że ta porcja wodoru to stosunkowo niewiele... ale z zainteresowaniem będę śledził postępy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
archive_18

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 15058


Piwa: 1623/642
PostWysłany: Wto 31 Sty 2012, 20:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też nie mam przekonania ale zrobie z czystej ciekawości.
Inwestycja nie duża a ciekawe doświadczenie.
_________________
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
archive_20

Auto Maniak
Auto Maniak


Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 13039

Posiadane auto: Scenic 1,5 dCi 2005 101 KM
Piwa: 836/1024
PostWysłany: Wto 31 Sty 2012, 21:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czekamy więc na głośne BUM w Kielcach Very Happy
jaką TV podesłać? Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Postaw piwo (podziękowanie dla autora tej wiadomości)
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.auto.com.pl Strona Główna -> Polityka, sport, muzyka, czas wolny, zainteresowania, ... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 3 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group